Skip to content

5 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1943

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 11, 2006

Property Information

Block379
Lot383
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,238
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
42%
Improvement Value:$90,500
58%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,143+6.4%
2024$5,775+5.4%
2023$5,481+1.4%
2022$5,403+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5493, Page 41

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2577, Page 877

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1943