Skip to content

127 Summit AveTrenton, NJ 08628

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 1997

Property Information

Block380
Lot258
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
47%
Improvement Value:$82,800
53%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+6.4%
2024$5,760+5.4%
2023$5,467+1.4%
2022$5,389+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2597, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1943