Skip to content

116 Central Ave WTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block380
Lot279
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
39%
Improvement Value:$115,400
61%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+6.4%
2024$6,965+5.4%
2023$6,611+1.4%
2022$6,517+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6058, Page 171

Property Sale

Sale
$112,400
DeedBook 2560, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1955