Skip to content

128 Central Ave WTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block380
Lot285
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,102
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
42%
Improvement Value:$102,700
58%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+6.4%
2024$6,496+5.4%
2023$6,165+1.4%
2022$6,077+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,102DeedBook 6483, Page 1171Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6057, Page 813

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5333, Page 166

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4559, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1952