Skip to content

138 Summit AveTrenton, NJ 08628

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block382
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,194
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
43%
Improvement Value:$96,500
57%
Total Assessment$169,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,666+6.4%
2024$6,266+5.4%
2023$5,948+1.4%
2022$5,863+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,194DeedBook 6428, Page 1403Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6428, Page 1403

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1938