Skip to content

564 Grand Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1965
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block382
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description2SST
Dwellings1
ZoningPRO
Sq Footage7,140
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$391,000
83%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,524+6.4%
2024$17,413+5.4%
2023$16,527+1.4%
2022$16,292+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft7,140DeedBook 6591, Page 640Recorded5/19/2025

Property Sale

SaleMulti
$605,000
DeedBook 4408, Page 233

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 3871, Page 220

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2864, Page 171

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965