Skip to content

577 Grand Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$686,046
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block392
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage1,800
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
79%
Improvement Value:$126,000
21%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,565+6.4%
2024$24,031+5.4%
2023$22,809+1.4%
2022$22,484-4.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$686,046
DeedBook 6032, Page 540

Property Sale

SaleMulti
$830,000
DeedBook 4763, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$1,075,000
DeedBook 3783, Page 247

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 2553, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1980