Skip to content

558 Hinckle AveTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$90,875
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block392
Lot155
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
35%
Improvement Value:$143,800
65%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+6.4%
2024$8,178+5.4%
2023$7,762+1.4%
2022$7,651+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$90,875
DeedBook 4351, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1980