Skip to content

229 New Trent St

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block3
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage990
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
28%
Improvement Value:$37,200
72%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,041+6.4%
2024$1,919+5.4%
2023$1,821+1.4%
2022$1,795+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft990DeedBook 6600, Page 1138Recorded8/15/2025

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft990DeedBook 6590, Page 1824Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 6028, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1918