Skip to content

511 Grand Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1908

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 22, 1987

Property Information

Block402
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2FD H#169
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,501
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
29%
Improvement Value:$185,200
71%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,261+6.4%
2024$9,645+5.4%
2023$9,155+1.4%
2022$9,025+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908