Skip to content

106 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1923

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Oct 1, 2014

Property Information

Block424
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2.5SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,528
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
30%
Improvement Value:$155,800
70%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,727+6.4%
2024$8,204+5.4%
2023$7,786+1.4%
2022$7,676+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 6203, Page 1514Recorded10/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923