Skip to content

1585 Sixth St

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block40
Lot250
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
44%
Improvement Value:$55,500
56%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,921+6.4%
2024$3,686+5.4%
2023$3,498+1.4%
2022$3,449+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5390, Page 228

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5010, Page 82

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940