Skip to content

20 Orne Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block127
Lot501
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage952
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
24%
Improvement Value:$134,800
76%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+6.4%
2024$6,581+5.4%
2023$6,246+1.4%
2022$6,157+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6416, Page 567Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6269, Page 864Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950