Skip to content

130 Palmer Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block414.01
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,213
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
25%
Improvement Value:$126,200
75%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+6.4%
2024$6,259+5.4%
2023$5,941+1.4%
2022$5,856+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,213DeedBook 6262, Page 631Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4609, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1950