Skip to content

6 Durham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block486
Lot204
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
37%
Improvement Value:$89,300
63%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+6.4%
2024$5,279+5.4%
2023$5,011+1.4%
2022$4,939+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,999

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6294, Page 1598Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 6265, Page 1127Recorded10/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950