Skip to content

762 Lower Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1940

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block414.01
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,328
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
22%
Improvement Value:$138,600
78%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,957+6.4%
2024$6,540+5.4%
2023$6,207+1.4%
2022$6,119+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,500

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 6412, Page 881Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5376, Page 169

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4309, Page 164

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3441, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1940