Skip to content

21 Glen Clair Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block470
Lot240
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,354
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
31%
Improvement Value:$155,400
69%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+6.4%
2024$8,303+5.4%
2023$7,881+1.4%
2022$7,769+27.8%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft1,354DeedBook 6390, Page 103Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,354DeedBook 6380, Page 1512Recorded9/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$44,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950