Skip to content

115 Palmer Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block414
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
24%
Improvement Value:$133,700
76%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+6.4%
2024$6,503+5.4%
2023$6,172+1.4%
2022$6,084+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6323, Page 380Recorded4/13/2018

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4585, Page 167

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952