Skip to content

105 Palmer Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block414
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$147,800
79%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+6.4%
2024$6,947+5.4%
2023$6,593+1.4%
2022$6,499+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,368DeedBook 6483, Page 782Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6372, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1952