Skip to content

3 Duke St

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block505
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
36%
Improvement Value:$110,800
64%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+6.4%
2024$6,433+5.4%
2023$6,106+1.4%
2022$6,019+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,368DeedBook 6589, Page 1845Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2840, Page 207

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955