Skip to content

101 Palmer Ln

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 27, 1999

Property Information

Block414
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,258
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
22%
Improvement Value:$143,100
78%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+6.4%
2024$6,784+13.9%
2023$5,955+1.4%
2022$5,870+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3641, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1950