Skip to content

93 Ridgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block258
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
33%
Improvement Value:$121,800
67%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+6.4%
2024$6,721+5.4%
2023$6,379+1.4%
2022$6,288+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3871, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1950