Skip to content

10 Boxwood CtTrenton, NJ 08628

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block420
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,259
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
35%
Improvement Value:$168,000
65%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$8,907+2.7%
2021$8,675-1.2%
2020$8,779-2.3%
2019$8,983+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,259DeedBook 6333, Page 1829Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5051, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1960