Skip to content

54 Wilburtha RdTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block422
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,927
Acreage9.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
34%
Improvement Value:$273,800
66%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,263+6.4%
2024$15,287+5.4%
2023$14,510+1.4%
2022$14,303+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,927DeedBook 6290, Page 1298Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952