Skip to content

291 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1979

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block422
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF 3G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,368
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
26%
Improvement Value:$200,000
74%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+6.4%
2024$9,978+5.4%
2023$9,471+1.4%
2022$9,336+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5988, Page 465

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 4134, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1979