Skip to content

19 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block423.03
Lot263
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,302
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
24%
Improvement Value:$294,900
76%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,170+6.4%
2024$14,259+8.6%
2023$13,131+1.4%
2022$12,944+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,302DeedBook 6255, Page 734Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$180,000

Property Built

Built

Year Built: 1982