Skip to content

296 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1995

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block423
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
21%
Improvement Value:$242,700
79%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+6.4%
2024$11,305+5.4%
2023$10,731+1.4%
2022$10,578+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft2,634DeedBook 6513, Page 1025Recorded1/30/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4582, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1995