Skip to content

7 Mansion Hill DrTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Aug 20, 1990

Property Information

Block411
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,729
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
30%
Improvement Value:$314,700
70%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,628+6.4%
2024$16,570+5.4%
2023$15,727+1.4%
2022$15,503+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 2541, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1988