Skip to content

5 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block428
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,700
36%
Improvement Value:$163,100
64%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021+6.4%
2024$9,420+5.4%
2023$8,941+1.4%
2022$8,814+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
Sq Ft1,888DeedBook 6404, Page 1580Recorded5/28/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 6272, Page 218Recorded12/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965