Skip to content

70 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1959

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 28, 2020

Property Information

Block435
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,896
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
35%
Improvement Value:$175,100
65%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,568+6.4%
2024$9,934+5.4%
2023$9,429+4.2%
2022$9,044+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
Sq Ft1,896DeedBook 6402, Page 1368Recorded4/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959