Skip to content

28 Montague AveTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block430
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,188
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
35%
Improvement Value:$158,700
65%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+6.4%
2024$9,065+5.4%
2023$8,604+1.4%
2022$8,481+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6339, Page 771Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 4688, Page 114

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982