Skip to content

34 Montague AveTrenton, NJ 08628

Built 1974

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block430
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,010
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
32%
Improvement Value:$209,500
68%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+6.4%
2024$11,317+5.4%
2023$10,741+1.4%
2022$10,588+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,500
DeedBook 3646, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1974