Skip to content

11 Montague AveTrenton, NJ 08628

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2007

Property Information

Block434
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,912
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
35%
Improvement Value:$181,700
65%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,993+6.4%
2024$10,333+5.4%
2023$9,808+1.4%
2022$9,668+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3992, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1967