Skip to content

91 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block437
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,914
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
35%
Improvement Value:$178,500
65%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+9.1%
2024$9,950+2.8%
2023$9,681+1.4%
2022$9,543+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6285, Page 784Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6173, Page 193Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972