Skip to content

9 Clermont Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block441
Lot272
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,614
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
31%
Improvement Value:$142,700
69%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+6.4%
2024$7,597+5.4%
2023$7,211+1.4%
2022$7,108+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 6063, Page 12

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5447, Page 262

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4468, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1945