Skip to content

1055 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block441
Lot277
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
24%
Improvement Value:$190,300
76%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559+6.6%
2024$8,970+5.5%
2023$8,501+1.5%
2022$8,377+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950