Skip to content

602 Greenway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2018

Property Information

Block449
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
30%
Improvement Value:$147,500
70%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+6.4%
2024$7,775+5.4%
2023$7,379+1.4%
2022$7,274+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 4558, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1948