Skip to content

626 Concord Cir

Trenton, NJ 08618

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block284
Lot122
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,898
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
29%
Improvement Value:$161,500
71%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+6.4%
2024$8,414+5.4%
2023$7,986+1.4%
2022$7,873+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,898DeedBook 6373, Page 908Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$310,046
DeedBook 6343, Page 923

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 5663, Page 128

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 4749, Page 272

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942