Skip to content

1632 Eighth St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$138,999
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block45
Lot332
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
32%
Improvement Value:$93,000
68%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+6.4%
2024$5,072+5.4%
2023$4,814+1.4%
2022$4,746+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,999

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 6201, Page 917Recorded9/4/2014

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3844, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900