Skip to content

1005 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block466
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
34%
Improvement Value:$101,500
66%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+11.3%
2024$5,418+5.6%
2023$5,129+1.5%
2022$5,053+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,326DeedBook 6539, Page 1835Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6164, Page 1330

Property Built

Built

Year Built: 1950