Skip to content

1013 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block466
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
35%
Improvement Value:$98,400
65%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,955+6.4%
2024$5,597+5.4%
2023$5,313+1.4%
2022$5,237+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6344, Page 1093Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5852, Page 259

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2589, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1955