Skip to content

95 Glen Mawr Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block480
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
29%
Improvement Value:$124,700
71%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+6.4%
2024$6,533+5.4%
2023$6,200+1.4%
2022$6,112+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,580DeedBook 6530, Page 402Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 6271, Page 1036Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5884, Page 207

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4079, Page 89

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2548, Page 421

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952