Skip to content

108 Glen Mawr Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Feb 24, 2016

Property Information

Block481
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage912
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
37%
Improvement Value:$95,700
63%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+6.4%
2024$5,605+5.4%
2023$5,320+1.4%
2022$5,244+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6243, Page 437Recorded3/4/2016

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3782, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1950