Skip to content

106 Glen Mawr Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block481
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,700
37%
Improvement Value:$91,400
63%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+6.4%
2024$5,364+5.4%
2023$5,092+1.4%
2022$5,019+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,116DeedBook 6588, Page 570Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950