Skip to content

61 Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Dec 20, 1989

Property Information

Block482
Lot131
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$117,600
69%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+6.4%
2024$6,270+5.4%
2023$5,951+1.4%
2022$5,866+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952