Skip to content

51 Farrell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 24, 1992

Property Information

Block482
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
26%
Improvement Value:$148,900
74%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+6.4%
2024$7,449+5.4%
2023$7,071+1.4%
2022$6,970+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2612, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1952