Skip to content

78 Glen Mawr DrTrenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block485
Lot175
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,395
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
33%
Improvement Value:$112,700
67%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,405+6.7%
2024$6,005+5.6%
2023$5,687+1.5%
2022$5,603+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954