Skip to content

17 Gilmore RdTrenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Date
Jan 19, 2006

Property Information

Block491
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
46%
Improvement Value:$62,200
54%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,281+6.8%
2024$4,009+5.7%
2023$3,792+1.5%
2022$3,735+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951