Skip to content

9 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1951

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block491
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage948
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
43%
Improvement Value:$71,500
57%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+6.4%
2024$4,603+5.4%
2023$4,369+1.4%
2022$4,306+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5365, Page 44

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3873, Page 262

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951