Skip to content

7 Conway AveTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Dec 1, 2002

Property Information

Block493
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,164
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
31%
Improvement Value:$104,000
69%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,923+6.4%
2024$5,568+5.4%
2023$5,285+1.4%
2022$5,209+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4442, Page 60

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4256, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1955